Valijevovou hodili vlkům, dopingový tlak neustála. Zlato bere její krajanka

0
160

Krasobruslařka Ruského olympijského výboru (ROC) Anna Ščerbakovová získala zlatou medaili v soutěži sólistek na ZOH 2022 v Pekingu.

Druhá skončila její krajanka Alexandra Trusovová, třetí byla Japonka Kaori Sakamotová. Jen 15letá lídrka po krátkém programu Kamila Valijevová (ROC) skončila až čtvrtá.

Valijevové umožnil po pozitivním dopingovém nálezu před olympiádou startovat v soutěži CAS, MOV rozhodl, že pokud skončí na jednom z prvních tří míst, neodevzdají se po volných jízdách medaile a kauzu bude řešit později.

To se nestalo, Valijevová ve volné jízdě dvakrát spadla a propadla až na konečné čtvrté místo.

Doping ruské komety? Omylem měla užít dědečkovy léky
Volné jízdy měly být soubojem tří Rusek s Japonkou Sakariovou. Nakonec i byly, ale ne tak, jak se očekávalo.

Sedmnáctiletá Alexandra Trusovová Japonku jízdou plnou skoky, včetně dvou čistých čtyřitých, resp. dalších čtyřitých už ne tak čistých, v konečném účtování nakonec jasně odsunula za sebe. Nevyhnula se sice chybám, ale její technické skóre bylo extrémně vysoké.

Trusovová vrstevnice Sčerbakovová byla v technice také precizní, rovněž předvedla dva „čtyřáky“, ale od rozhodčích za volnou jízdu dostala méně bodů než Trusovová. Ukázala však učebnicové představení a náskok z KP jí stačil na zlato.

Pozornost se soustředila na úřadující mistryni Evropy z lednového šampionátu v Tallinnu Valijevovou. Ta nakonec nezvládla vysoký tlak na svou osobu a nepotvrdila post lídrky po úterním krátkém programu.

Svěřenka kontroverzní trenérky Eteri Tutberidzeové skočila na úvod čtyřitý salchow, poté ale nedotočila další čtyřitý skok a následně se ocitla i na zemi.

Předchozí článekDalší Ukrajinka měla pozitivní dopingový test. Opět jde o zakázaný steroid
Další článekŠlágr neměl vítěze. Neapol si veze z Barcelony slibný výsledek