- Reklama -Newspaper
Čtvrtek, 21 listopadu, 2024
bydlení

Experti radí: Zavřený provoz či odpovědnost. Proč si pojistit podnikání?

spot_img

Poškozený majetek, zdraví či zboží a služby. Při podnikání se mohou stát nepředvídatelné situace. Nejvíce ohroženi jsou přitom živnostníci. Pandemie koronaviru však způsobila, že mnozí z nich začali s pojišťovnami řešit snížení pojistné částky, protože na pojistku kvůli poklesu tržeb prostě nemají peníze.

Ředitel divize neživotního pojištění z Finportalu Peter Jurecký říká, že obecně ale nezaznamenali trend rušení smluv, šlo spíše o jejich úpravy a omezení přes snížení pojistných částek, zvýšení spoluúčastí a dočasné odhlášení nepoužívaných vozidel.

Pojišťovny to zpravidla řešily rozdělením pojistného do splátek, v některých případech prodloužením lhůty splatnosti pojistného, ​​aby v době útlumu podnikání byl podnikatel nadále kryt. Pojištění by podle Jureckého mělo být pro každého, kdo podniká samozřejmostí.

Základem je mít podle něj pojištění odpovědnosti za škodu vůči třetím osobám na zdraví a majetku. Spodní hranice pojistné částky, na kterou se odborníci doporučují pojistit, by se měla hýbat kolem 100 tisíc eur.

Podnikatelé řeší cenu pojistky

V rámci uplatňování si paušálních výdajů ale podnikatelé při výběru pojištění zpravidla řeší hlavně jeho cenu. Snížení ceny pojistného se však podle právničky Michaely Mišankové obvykle odrazí na rozsahu pojistného krytí.

„Pokud podnikatel sjednává pojištění, je nutné si kromě ceny všímat i toho, co je zahrnuto do pojistného krytí, zda jsou tam ta rizika, která pro své vlastní podnikání považuje za ohrožující,” říká právnička.

Při srovnání pojistky jednotlivých pojišťoven je proto třeba si kromě ceny všímat i výluky z pojištění jednotlivých produktů. Podnikatel většinou až po škodní události zjistí, že levná pojistka mu ji nepokryje.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora