Mnozí lidé si neuvědomují, že jako zaměstnanec můžete mít i živnost, a tedy podnikat na vlastní zodpovědnost. To přináší několik výhod. V tomto článku se dozvíte, jaké benefity vám kombinace živnosti a zaměstnání přináší, ale také jaké povinnosti z ní plynou.
Živnost při práci: Jaké má výhody a na co byste neměli zapomínat?
Zdroj: Shutterstock
Proč mít živnost při práci?
To je první otázka, kterou si pravděpodobně položí člověk, když se dozví, že provozování živnosti při zaměstnání je povoleno. Je přece nelogické, abyste byli zaměstnáni a zároveň se starali o živnost, když na první pohled jde o dvě protichůdné formy práce. Zaměstnanec je vázán na zaměstnavatele, zatímco živnostník je z hlediska pracovního života sám sobě pánem.
Pokud se však na věc podíváte z jiného úhlu, pochopíte, jaká může být motivace za tímto rozhodnutím. Zaměstnání sice je z hlediska svobody omezené, ale poskytuje značnou míru jistoty. V pracovní smlouvě máte určenou mzdu, kterou obdržíte bez ohledu na to, jak výnosný byl daný měsíc.
Na druhé straně je provozování živnosti, kde podnikáte dle vlastního uvážení. Avšak je třeba zde počítat s rizikem nevyzpytatelných příjmů. Produkty se neprodávají nebo klienti nemají zájem o službu? V tom případě vám nemají odkud přijít na účet peníze.
Kombinováním zaměstnání s živností získáváte výhody obou. Tuto volbu využívají zejména lidé, kteří chtějí od zaměstnání postupně přejít k podnikání. Založí si živnost a postupně ji rozvíjejí tak, jak při zaměstnání stíhají. Stále však mají zajištěný příjem. Když je jejich živnost na dostatečné úrovni, ze zaměstnání odejdou a živí se už jen vlastním podnikáním.
Výhody živnosti při zaměstnání
S provozováním živnosti se pojí několik pravidel, která pro podnikatele dokážou být poměrně nevýhodná. Jde zejména o výši pojistného či platbu záloh do zdravotní pojišťovny. Máte-li však živnost při zaměstnání, získáváte několik benefitů.
Zálohy do zdravotní pojišťovny
Živnostník bez zaměstnání musí od založení živnosti platit měsíční zálohy na zdravotní pojištění. V roce 2022 je toto minimum nastaveno na 79,31 €. Pro začínajícího podnikatele, kterému se byznys teprve rozjíždí, může být placení téměř 80 eur měsíčně náročné.
Při provozování živnosti při zaměstnání za vás měsíční odvody do zdravotní pojišťovny platí zaměstnavatel. Třeba však myslet na to, že povinných 14% si zdravotní pojišťovna vyptá iz příjmů získaných živností. Nechcete-li tuto částku platit najednou, můžete měsíčně platit dobrovolné zálohy.
Výše odvodů do zdravotní pojišťovny
Výhody v placení zdravotního pojištění nespočívají pouze v nepovinných pravidelných platbách, ale také ve výši pojistného. Opět to je možné díky faktu, že odvody za vás platí i zaměstnavatel.
Výše ročního pojistného ve zdravotní pojišťovně se pro živnostníka se zaměstnáním vypočítá následovně:
14 % z vyměřovacího základu
7 % z vyměřovacího základu, je-li živnostník osobou se zdravotním postižením.
Na první pohled se může zdát, že stejná pravidla platí i pro živnostníky bez zaměstnání. Je pravdou, že procenta pro výpočet se shodují. Avšak na tyto živnostníky se vztahuje ještě jedno pravidlo. Pokud by 14 % (případně 7 %) z vyměřovacího základu podle jejich reálného příjmu bylo méně než sledované procento z vyměřovacího základu podle průměrné české mzdy, musí platit druhou zmíněnou částku.
Živnostníkovi bez zaměstnání se tedy klidně může stát, že na odvodech zaplatí více než vydělal. Pokud však máte zaměstnání, tento scénář vám nehrozí.
Na toto byste neměli zapomínat
Výhody vyplývající ze živnosti při zaměstnání jsou silným lákadlem. Třeba však myslet i na opačnou stranu věci. Zde je několik bodů, které byste při zakládání živnosti při zaměstnání měli pečlivě zvážit.