CES Las Vegas: Toto byl první ‚autosalon‘ roku. Zde je 8 TOP premiér

0
163

Kde jsou ty časy, kdy automobilovou sezónu roku otevíral obří autosalon v Detroitu. Jeho budoucnost je stále nejistá. Zato lednový veletrh spotřební elektroniky CES už stihl zlákat několik automobilek. Las Vegas se tak stalo technologickou přehlídkou automobilového průmyslu.

Technologické společnosti lákají automobilky a automobilky zase technologie. Hranice mezi automobilovou a spotřební technikou se každým rokem stírá.
Autosalony to už mají dlouho nahnuté. Minulostí je ten ve Frankfurtu nad Mohanem i ten ženevský. Nemluvě o prohlídce v Paříži. Organizátoři autošou sice hledají nové formáty, ale moc jim to nejde, jak to bylo vidět loni v Mnichově. Nějaké ty automobilové výstavy se loni sice uskutečnily, například iv Šanghaji či Tokiu, ale dny slávy mají dávno za sebou. Zejména pokud se k nezájmu vystavovatelů, kteří přesunuli své aktivity do levnějšího virtuálního prostoru, přidal koronavirus. Dotklo se to i největší automobilové přehlídky na severoamerickém kontinentu – autosalonu v Detroitu. Ten dlouhá desetiletí otevíral automobilovou sezónu. Naposledy však v roce 2019 a ten následující je naplánován až na září 2022. Zda se však opravdu uskuteční, je v dnešní době nejisté.

CES 2022: Samsung představil hi-tech pračku a sušičku Bespoke
To ale neznamená, že automobilky docela ztratily chuť vystavovat. Jen míří jiným směrem – na specializované výstavy. Takovou je i „festival“ spotřební elektroniky CES v Las Vegas. Už léta láká automobilové výrobce a dodavatele, zejména ty inovativní. A není se čemu divit. Hranice mezi automobilovou a spotřební technikou se každým rokem stírá. Jen si vzpomeňte na infotainment ve vašem autě, na dálkovou aktualizaci softwaru či asistenční systémy řízení. Technologické společnosti mimo autoprůmysl vidí příležitost proniknout do světa aut, a výrobci aut zase hledají technologie a aplikace pro svá budoucí vozidla. Ne jinak tomu bylo letos. Megaveletrh technologií budoucnosti přitáhl pozornost více automobilek, které se pochlubily tím, co připravují.

To přesto, že i tato prohlídka doplatila na protipandemická opatření a zvláště na vysoce nakažlivou variantu omikron. Některé společnosti proto přesunuly konference do virtuálního prostoru, někteří přihlášení vystavovatelé účast zrušili. I tak jich bylo nakonec 2300. Nepříznivá pandemická situace se podepsala i na počtu návštěvníků. Zatímco ještě v roce 2019 navštívilo kongresové centrum v Las Vegas 180 000 účastníků, letos to bylo jen skromných 40 000. Z toho 30 % ze zemí mimo USA. Přesto někteří novináři označili CES 2022 za úspěšný a ti motorističtí dokonce za nejlepší autosalon posledních let. My se podíváme na nejdůležitější automobilové premiéry, často s přesahem do světa technologií.

Elektrické SUV iX není již velkou novinkou. Přesto zde BMW vystavilo hned dvě jeho verze. A mělo dobrý důvod. Tou první byla vrcholová varianta iX 60M, jejíž dvojice elektromotorů posílá k oběma nápravám 455 kW a 1015 Nm točivého momentu. V praxi to znamená, že toto 2,5tunové SUV sprintuje na stovku za neskutečných 3,9 sekundy a na rozdíl od slabších modifikací je jeho maximální rychlost limitována až při údaji 250 km/h. Baterie s využitelnou kapacitou 105,2 kWh zajistí dojezd 575 km. Díky podpoře nabíjení výkonem 200 kW zvládne iX doplnit energii v akumulátorech z 10 na 80 za pouhých 35 minut. Navenek demonstruje iX M60 xDrive svou brutalitu bronzovými doplňky, aerodynamickým tuningem, ale také megalomanskými 22palcovými disky kol.

Předchozí článekRevize elektro: Prevence a oprava případných závad na elektru
Další článekAmeričané představili nový bezpečnostní systém pro kamiony