Čína snížila minimální devizové rezervy bank, aby podpořila jüan

0
134
E-RMB gold coin, Chinese digital yuan, conceptual image of the digital version of the yuan. Chinese decentralized currency, on board and circuits

Čína snížila povinné minimální devizové rezervy bank, aby podpořila domácí měnu. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.

Čínská centrální banka (PBOC) s platností od 15. května skresala povinné minimální devizové rezervy finančních institutů o 100 bazických bodů z 9 % na 8 %. Cílem tohoto opatření je zpomalení znehodnocování jüanu, který je nejslabší za jeden rok. Podle prohlášení PBOC rozhodnutí by mělo zvýšit devizové prostředky, které mohou banky využívat.

PBOC v prosinci 2021 zvýšila povinné minimální devizové rezervy o 200 bazických bodů, aby zabrzdila posilování jüanu a zvýšila náklady bank na držení dolarů.

View of the historic Shanghai Financial District and Huangpu Riverfront

Jüan během uplynulého měsíce výrazně klesl a v pondělí byl jeho kurz vůči dolaru (6,5775 CNY/USD) nejslabší za jeden rok. Důvodem bylo zhoršení ekonomických vyhlídek způsobených přísnými protipandemickými restrikcemi v Šanghaji a dalších velkých městech. Dalším faktorem je zpřísňování měnové politiky v USA.

Předchozí článekDůvěra v českou ekonomiku tento měsíc vzrostla
Další článekPřístav Rotterdam pociťuje vliv sankcí proti Rusku