Národní projekt ÚPSVR má pomoci zlepšit postavení na pracovním trhu

0
131

Národní projekt Ústředí práce, sociálních věcí a rodiny (ÚPSVR) Neztrácet práci – vzdělávej se má pomoci zlepšit postavení na pracovním trhu. Díky němu mají lidé příležitost absolvovat vzdělávání zdarma a profesionálně se rozvíjet. Informovala o tom vedoucí tiskového a komunikačního oddělení ÚPSVR Barbara Túrosová s tím, že projekt působí jako prevence proti nezaměstnanosti.

„Je to skutečně inovativní projekt. První svého druhu, který působí preventivně. Zatímco podobné projekty byly v minulosti primárně určeny pro nezaměstnané, tento se orientuje na pracující lidi, lidi na mateřské či rodičovské dovolené a jiné, kteří pociťují potřebu či touhu změnit své profesionální směrování.Naším cílem je v první řadě dát občanům možnost rozvíjet se a díky vzdělávání se dobře připravit na období hledání nové práce,“ přiblížil generální ředitel ÚPSVR Karol Zimmer. Zásadní přidanou hodnotou pro lidi je podle něj to, že kurz si zájemce může vybrat podle individuálních potřeb bez přihlédnutí k požadavkům aktuálního zaměstnavatele.

Aby úřady práce, sociálních věcí a rodiny vzdělávání proplatily, je třeba splnit několik podmínek. Nejdříve se zájemce zaeviduje na kterémkoli úřadu práce jako zájemce o zaměstnání. Kromě jiných výhod získá například přístup k rozsáhlé databázi volných pracovních pozic. Tu si může prohlížet také na webové stránce sluzbyzaměstnanosti.gov.sk.

Po zaevidování na úřadu práce si může zájemce podat žádost o poskytnutí příspěvku na vzdělávání, a to alespoň 30 dní před začátkem kurzu. Úřad práce každou žádost posoudí. Podpořeny přitom mohou být pouze kurzy zaměřené na získání dovedností v oblasti nedostatkových profesí nebo v oblasti digitalizace a automatizace či v oblasti zeleného hospodářství.

Pokud úřad práce žádost o poskytnutí příspěvku na vzdělávání schválí, uzavře se zájemcem o zaměstnání dohodu o poskytnutí příspěvku. V dohodě jsou uvedeny podmínky poskytnutí příspěvku. Bez uzavření této dohody podle ÚPSVR nelze příspěvek na vzdělávání poskytnout. Jednou ze základních podmínek pro uhrazení 100 % nákladů na vzdělávání je úspěšné ukončení vzdělávání. Proplatit poslední kurzy je možné nejpozději do konce srpna 2023, vzdělávání musí být proto úspěšně ukončeno nejpozději 17. července 2023.

„Důkazem přístupnosti této podpory je fakt, že už během prvních týdnů plného fungování projektu se úřady dohodly na proplacení vzdělávání za více než 50.000 eur,“ konstatoval Zimmer. Tento projekt se realizuje díky podpoře z Evropského sociálního fondu v rámci operačního programu Lidské zdroje.

Předchozí článekPřístav Rotterdam pociťuje vliv sankcí proti Rusku
Další článekRuské společnosti Rosatom a Nornickel plánují společný projekt lithia