Ruské společnosti Rosatom a Nornickel plánují společný projekt lithia

0
151

Ruský státní dodavatel jaderné energie Rosatom a výrobce kovů Nornickel plánují společně rozvíjet ložisko lithia v severozápadním regionu Murmansk. Informovala o tom v pondělí tisková agentura RIA s odvoláním na Rosatom.

Globální poptávka po lithiu, která se používá v bateriích pro elektrická vozidla, stoupá. Rusku však hrozí deficit lithia, protože jeho hlavní dodavatelé Chile a Argentina se připojili k západním sankcím proti Moskvě za invazi na Ukrajinu, a zastavili svůj vývoz do Ruska.

Rosatom považuje ložisko Kolmozerskoje za nejslibnější ložisko lithia v Rusku a hodlá ho rozvíjet spolu se společností Nornickel, největším světovým producentem palladia a rafinovaného niklu, citovala agentura RIA Kirilla Komarova, zástupce generálního ředitele Rosatomu. „Očekáváme, že vláda letos rozhodne o jeho aukci,“ řekl Komarov.

Rusko je aktuálně závislé na dodávkách suroviny z Bolívie, protože ostatní producenti zastavili vývoz pro Moskvu, uvedlo začátkem dubna ruské ministerstvo obchodu. Pokud i Bolívie přestane dodávat Rusku lithium, nebude ho mít odkud získat.

Předchozí článekNárodní projekt ÚPSVR má pomoci zlepšit postavení na pracovním trhu
Další článekExekuce v důchodu: Na co všechno vám mohou sáhnout?