S manželem jsme chtěli jít do vlastního, ale teď váháme. Je to dobrý nápad?

0
71

Vlastní bydlení, nebo nájem? Věčná otázka, která je na stole v mnoha českých domácnostech. Řada párů chce zvolit první možnost, ale banky i aktuální ekonomická situace jim hází klacky pod nohy. Změní se v blízké době aktuální situace, nebo není koupě nemovitosti dobrý nápad? Na to jsme se nyní podívali trošku zblízka.

Ceny nemovitostí budou klesat, hypotéky levnější nebudou

V posledních měsících jsme byli svědky následujícího scénáře – úrokové sazby hypotečních úvěrů hledaly své pomyslné dno, čili hypotéky byly levnější než kdy dřív. Na druhou stranu ceny nemovitostí dosahovaly svých rekordních hodnot a ne každý si mohl vzít úvěr ve výši několika milionů korun, i když úroky byly velmi sympatické.

Aktuálně se odborníci shodují na jedné věci – situace se mění, doslova obrací. Zatímco hypoteční úvěry už nejsou ani atraktivní po stránce úroků, ani snadno dosažitelné, ceny nemovitostí budou padat vlivem snížené poptávky po nich i ekonomické nestability, která je zrovna na stole.

Pokud máte možnost získat úvěr, jděte do toho

Je pro vás nebankovní půjčka nebo hypotéka možná? Splňujete náročné požadavky bank a není pro vás nijak problematické získat úvěr na bydlení? V takovém případě byste nad koupí vlastního bydlení neměli dlouho váhat. Z dostupných predikcí vyplývá, že jelikož na rok či dva vyschne poptávka po rodinných domech nebo bytových jednotkách, jejich cena výrazně klesne. Realitní makléři už nyní pociťují „ochlazení“ na realitním trhu, pokles cen podle nich bude ještě výraznější (propad se dotkne až 25 %).

Bát se budou spíše prodejci

Zatímco do nynějška si pokládali otázku spíše ti, kteří chtějí nemovitost koupit, zdali mají krok podstoupit, od teď se karty obrací. Problém nyní nebude až tak v koupi, jako spíše v prodeji pozemku, domu nebo bytu. Prodejcům totiž na mysli vyvstává myšlenka, zdali při tak predikované nízké poptávce vůbec udají nemovitost za ještě dobrou cenu a zdalipak ji neprodají pod cenou. Ale to je zase jiná kapitola.

Předchozí článekVyplatí se fotovoltaická elektrárna, i když nemám střechu na jih?
Další článekSjednejte kartu LemonPay a nabídněte svým zaměstnancům mnoho benefitů na jednom místě