Vyplatí se fotovoltaická elektrárna, i když nemám střechu na jih?

0
244


Řešení energetické krize v podobě fotovoltaické elektrárny se může jevit jako nejvhodnější řešení. Ale i to s sebou nese mnoho problémů, kvůli kterým se třeba u vás nevyplatí. Obecně ale platí, že je to jeden ze způsobů, jak ušetřit. Záleží pouze na vaší situaci.

Představuje FVE řešení?

Ano, fotovoltaická elektrárna je jedním z řešení energetické krize. Zbavení se závislosti na zemním plynu a přechod k obnovitelným zdrojům energií je jedním z kroků, které určitě pomohou tuto situaci zmírnit. I proto si mnoho lidí uvědomilo, jak jsou fotovoltaické elektrárny výhodné, a tak se velmi výrazně zvedla poptávka.

Uvažujete o jejím pořízení? Pak čím dříve se rozhodnete, tím lépe. Nejenže ji budete mít hotovou a připravenou na příští sezónu, ale také ušetříte, protože cena materiálů a všech okolních služeb rapidně roste.

Energetická soběstačnost

Fotovoltaickou elektrárnu lze zkombinovat s tepelným čerpadlem, čímž se můžete úplně zbavit závislosti na zemním plynu. Díky tepelnému čerpadlu po většinu roku budete využívat pouze energii, kterou jste sami vyrobili. Navíc v případě blackoutu, tedy výpadku proudu, budete mít zajištěný chod spotřebičů.

Právě dostupnost energie v případě porušení sítě je dalším lákadlem. Jelikož se v důsledku globálního oteplování neustále zhoršuje i počasí, vidíme stále častější výpadky proudu, a to především na odlehlejších místech.

Instalace je snadná

Nainstalovat fotovoltaickou elektrárnu je velmi jednoduché. Většinou to nezabere více než 4 dny a u menších modelů jenom 2 dny. Větším problémem je, kam ji dát.

V podstatě jedinou podmínku, kterou musíte splnit, abyste si mohli nainstalovat panely, je vlastnit nemovitost se střechou. Na tom, jaký typ střechy na objektu bude, už nezáleží.

Významnou roli hraje i orientace střechy, ale ani to v dnešní době nebývá nijak velikou překážkou. Nejvýhodnější je samozřejmě umístit panely na jižní stranu. V případě východní a západní strany se jedná o ztrátu výkonu asi o 20 %. U jihovýchodu a jihozápadu musíte počítat se ztrátou okolo 5-8 %. Pokud nemáte dům, kde je vhodně natočená střecha, můžete využít i jiné objekty jako garáž nebo stodolu.

Bez emisí

Fotovoltaické elektrárny produkují elektřinu bez produkce emisí. Jedná se tak o výhodu jak pro vás, jelikož ušetříte, tak i pro přírodu. Možná jste se setkali s názorem, že je sice výroba energií ekologická, zato ale výroba panelů je velmi nákladná a pokud se s nimi něco stane, musí se vyhodit. Na tom sice něco pravdy je, ale technologie se neustále vyvíjejí a i v tomto směru již pokročily.

Využijte státní podporu

Program Nová zelená úsporám je program, ze kterého můžete zaplatit až 50 % pořizovacích nákladů na vaši elektrárnu nebo čerpadlo. Pokud byste na dotaci nedosáhli nebo by se proces zkomplikoval a vy potřebovali ihned peníze, rychlá půjčka vám dokáže pomoci i v této situaci.

Předchozí článekVirtuální kancelář jako adresa sídla firmy či místo podnikání
Další článekS manželem jsme chtěli jít do vlastního, ale teď váháme. Je to dobrý nápad?