Evropané loni jako nejvíce nebezpečné hlásili auta, hračky a elektroniku

0
270

Evropská komise (EK) v pondělí zveřejnila svou výroční zprávu o systému Safety Gate – systému EU pro rychlou výměnu informací o nebezpečných nepotravinových výrobcích.

Ve zprávě se hovoří o upozorněních, která byla nahlášena v roce 2021, ao opatřeních, která 30 zúčastněných členských států (EU plus Island, Lichtenštejnsko a Norsko) přijalo v návaznosti na ně. Poprvé se na prvních místech v seznamu nahlášených nebezpečných výrobků umístila auta, po kterých následují hračky a elektrické přístroje. V souvislosti s pandemií onemocnění COVID-19 tvořily podstatnou část nahlášených výrobků ochranné prostředky, jako například roušky.

Vzhledem k posunu spotřeby směrem k online nákupním platformám se vyvíjejí nové nástroje umožňující lépe chránit spotřebitele nakupující přes internet a odstranit nebezpečné výrobky z trhu. Komise v souladu s těmito cíli v pondělí spustila nový nástroj elektronického dohledu nazvaný „web crawler“.

Eurokomisař pro spravedlnost a spotřebitele Didier Reynders v této souvislosti uvedl, že systém Safety Gate hraje důležitou roli při ochraně spotřebitelů před nebezpečnými výrobky a ocenil, že Unie tento systém neustále modernizuje a zdokonaluje.

V roce 2021 si orgány zemí, které se zapojují do sítě pro bezpečnost spotřebitelů, vyměnily prostřednictvím systému 2142 upozornění. Poprvé se nejvíce upozornění týkalo kategorie motorových vozidel (různé technické problémy), po kterých následovaly hračky (přítomnost nebezpečných chemikálií a knoflíkových baterií) a elektrické spotřebiče a zařízení.

Mnoho upozornění se týkalo ochranných prostředků používaných během pandemie, přičemž pozornost se soustřeďovala zejména na ochranné roušky.

Mezi pět nejčastějších rizik, která byla hlášena, patřilo riziko poranění, chemické riziko, riziko požáru, riziko udušení a riziko úrazu elektrickým proudem.

Celkově bylo prostřednictvím systému Safety Gate rozesláno 4965 upozornění, což ukazuje, že členské státy v návaznosti na ně přijímají vlastní opatření.

Komise upřesnila, že nový nástroj elektronického dohledu umožňující prohledávání obsahu na internetu (web crawler) bude pomáhat vnitrostátním orgánům při odhalování nabídek na internetu týkajících se nebezpečných výrobků, které byly nahlášeny v systému Safety Gate. Nástroj takové nabídky odhalí a automaticky sestaví jejich seznam. Donucovací orgány tak budou moci najít poskytovatele a nařídit mu, aby svou nabídku stáhl z trhu.

S ohledem na silné obchodní vztahy mezi EU a USA a podobnosti mezi oběma trhy eurokomise oznámila, že na mezinárodní úrovni začíná neformální dialog o ochraně spotřebitele s Komisí Spojených států pro bezpečnost spotřebitelských výrobků. Tento dialog se bude zabývat růstem elektronického obchodu, rozšiřováním nových technologií, globalizací výroby a maloobchodního prodeje a specifickými potřebami zranitelných skupin spotřebitelů.

Předchozí článekSnižování DPH není dobrým prostředkem na ochranu spotřebitelů
Další článekNěmecký rozpočtový deficit bude pro válku téměř o 40 miliard. eur vyšší