Snižování DPH není dobrým prostředkem na ochranu spotřebitelů

0
133

Komisař Evropské unie pro hospodářství Paolo Gentiloni varuje, že snížení daně z přidané hodnoty (DPH) není nejlepším prostředkem na ochranu spotřebitelů před vysokými cenami energií. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury DPA.

Snížení DPH je sice jednoduché, ale zůstanou-li ceny vysoké, je jeho užitečnost pro firmy a spotřebitele nejistá, uvedl Gentiloni v dopise, adresovaném ministrům financí EU. „Především snižování daně z přidané hodnoty má slabou úspěšnost, pokud jde o snížení cen pro spotřebitele, protože nižší daň by mohly vykompenzovat vyšší tarify dodavatelů energií.“

Nižší DPH není podle Gentiloniho rovněž nejefektivnějším řešením z pohledu sociální spravedlnosti. Namísto toho by mohly být využity daňové příjmy zvýšené drahými energiemi nebo nadměrné zisky energetických firem na cílenou pomoc pro domácnosti a firmy, které to nejvíce potřebují.

Gentiloni také varoval, že snížení DPH na fosilní paliva může být jen krátkodobé, aby neohrozilo přechod na zelenou energii.

Podle Evropské komise (EK) v uplynulých měsících většina zemí EU snížila DPH na energie nebo spotřební daně na benzin. Gentiloni vyzval členské státy, aby dodržovaly platná pravidla EU, podle nichž mohou vlády snížit DPH na plyn, elektřinu a teplo až na 5 %, ale ne nižší. Toto porušuje Polsko, které 1. února na 6 měsíců zcela zrušilo DPH na plyn a hnojiva.

Předchozí článekStriptérka na rozlučku: Užijte si zábavu pro pány
Další článekEvropané loni jako nejvíce nebezpečné hlásili auta, hračky a elektroniku